Young Artist Showcase gallery.jpg

2022 Art Show Winners

Batesville High School

 

Drama    Trophy: Jen Dodge, Mary Kate Ketcham, Kennedy Herbert, Zach Gutzwiller, Jordan Dryer, Mason Doll, Veronica King    

Ribbons: Brayden McCellan, Isaac Trossman, Mason Doll, Alyssa Linville, Jordan Dryer, Abby Hartz, Taylor Clark, Ava Obermeyer, Olivia Phebus, Evan Roth, Regina Gerstbauer, Ella Sittloh, Renee’ Lecher, Evan Roth, Jenna Zimmerman, Jen Dodge, Hailee Grooms

 

Creative Writing    Ribbon: Abigail Wuestfeld

 

Visual arts    Trophy: Faith Tekulve, Jenna Zimmerman, Jada Day, Cole Rudolf    Ribbons: Paul Meer, Claire Saner, Elena Reales Noguero, Abigail Wuestefeld, Maria Lopez, Cooper Wilhelm, Ryan Mortashed, Alyssa Oliver

 

Music    Ribbon: Robert Jensen

 

Oldenburg Academy

 

Drama   Trophy: Anna Hudepohl, Albert Hudepohl, Mary Hunter, Alyssa Wanstrath, Eric Williamson, Anna Wanstrath  

Ribbons: Ninah Lewis, Lillian Schebler, Maria Voegele, Erin Pottschmidt, Alyssa Wanstrath, Eric Williamson, Kate Voegele, Mary Hunter

 

Creative Writing    Trophy: Andrew Strzok, Elizabeth Gigrich, Kate Weber, Kenlee Martin, Sadie Wachmann, Sophia Vijverberg, Annabelle Nunlist    Ribbons: Sophia Vijverberg, Emma Back, Clare Van Meter, Evelyn Storms, Ashley Borgman, Elizabeth Gigrich, Anika Lewis, Mary Hunter, Ellie Ryan, Kate Walke, Ellie Ryan, Elizabeth J. Cornett

 

Visual arts   Trophies: Megan Bauer, Elizabeth Girgrich   Ribbons: Kloie Lehman, Clare Van Meter, Isabel Price, Courtney Gill, Eli Bruce, Morgan Lonaker, Wilson Walmsley, Caroline Niese, Annabelle Nunlist, Jacob Hilbert

 

Music    Ribbon: Alyssa Wanstrath, Evelyn Storms, Alyssa Wanstrath 

St. Louis School

Drama  Trophy: Kathryn Mack, Mary Kara Wanstrath    Ribbon: Olivia Leising

 

Visual arts  Ribbons: Olivia Meer

 

Creative writing  Ribbons: Rachel Suttman, Sophia Hohenstein

 

Music  Trophy: Kathryn Mack

Batesville Middle School

 

Drama  Trophy: Jaden Basler, Sierra Hall, Louise Hund, Charlotte Trossman, Madelyn Comparone, Jacey Champion   Ribbon: Levi Essick

 

Visual Arts  Trophy: Lukas Lovins, Lucie Cregar, Grace Saner  Ribbon: Katherine Moenter, Aarush Allala, Lila Obermeyer, Katelynn Wilhelm, Zadin Small, Ellie Westerfeld, Hailey Pierson, Madelyn Haskamp, Aurora Mertz, Maycee Holtkamp, Brooklyn Ludwig, Aubree Spurlock, Kennedy Meyer, Madyson Dehaven, Abigail Raab, Kinsley Hosick, Talyan Burkhart, McKenzie Campbell, Broderick Gibson

 

Creative Writing  Trophy: Emma Miller and Shanna Smith  Ribbons: Anna Schneider, Vincent Wilson, Makenna Moore, Hagen Rork, Zachary Frye, Aya Nishikawa, Adalynn Fledderman, Simon Berkemeier, Braden Wonnell, Emma Miller, Jaden Basler, Ella Carpenter, Tyler Hoff, Madelyn Comparone, Benjamin Kuntz, Emily Merkel, Bethany Trainor, Adria Combs

 

Music   Trophy: Austin Basler  Ribbon: Liam Dahl, Zachary Frye, Ryan Benz, Parker Oldham, Mason Ott, Alexis Gallagher, Avery Kuntz, Everett Biltz, Abigail Beaver, Molly Abshear, Reagan Flaspohler, Alaina Jensen, Margaret Tarkington, Zoey Coffey, Charlotte Hurtley

Homeschool

 

Music  Trophy: Curtis Bender