Young Artist Showcase Winners

The Young Artist Showcase competition, sponsored by the Rural Alliance for the Arts, honors students in grades 6-12 for accomplishments in five arts areas – drama, music, art, dance and creative writing. Trophies and ribbons were presented at schools' end-of-the-year programs.

Batesville High School

Creative Writing (Fiction)

Ribbon: Melanie Werner

Creative Writing (Poetry)

Ribbon: Molly Wintz, Chloe Shaw

Art (2D)

Trophy: Ryan Krohn, Anna McCreary, Caroline Meer

Ribbon: Holly Bryan, Sarah Cummins, Andrew Bellingham, Grace Lamping, Kim Mateo, Anna Moeller, Sean Thie, Lacie Bowling

Art (3D)

Trophy: Brice Keeton

Ribbon: Sarah Wilson, Kristen Covert, Marie Werner, Robert Strobel, Chelsey Voegele

Art (Advanced Placement)

Ribbon: Anna Sing

Music (Vocal)

Ribbon: Morgan Kramer, Marisa Fullenkamp, Ciera Belter, Delaney Ward, Chloe Stephens, Hannah Canady, Hannah Canady, Ashley Daulton, Elizabeth Loichinger

Music (flute)

Ribbon: Molly Jones

Music (piano)

Trophy: Chloe Stephens, Ciera Belter, Coleman Jennewein

Ribbon: Hannah Canady, Elizabeth Loichinger

Dance

Trophy: Anna Moeller, Chloe Shaw

Ribbon: Cortney Widener, Chloe Shaw, Bert Davalos, Katie Bohman, Whitney Drew

Drama

Trophy: Caleb Moster

Ribbon: Emily Massey, Marissa Fullenkamp

Batesville Middle School

Creative Writing (Fiction)

Trophy: Emily Meyer

Art (2D)

Trophy: Cooper Wilhelm, Laney Flynn, Emily Meyer

Ribbon: Eli Lamping, Molly Weiler

Art (3D)

Trophy: Henry Dirkhising, Emily Meyer

Ribbon: Will Pulskamp, Brayleigh Patterson, Eden Lewis, Chase Hamilton

Art (Photography)

Trophy: Alex Moore

Ribbon: Lane Miller, Hunter Laudick

Music (vocal)

Trophy: Callie Main, Sara Storey, Alyssa Linville, Katie Bedel

Ribbon: Maggie Weberding, Lucy Stephens

Music (flute)

Ribbon: Chloe Jennewein

Music (piano)

Trophy: Aidan Jennewein, Katie Bedel

Ribbon: Maddie Hanley

Dance

Ribbon: Allison Bohman

Drama

Trophy: Will Story

Ribbon: Grant Story

Oldenburg Academy

Creative Writing (Fiction)

Trophy: Amanda Cranert, Clare Hunter

Ribbon: Kennedy Hanna, Sophie Wessler

Creative Writing (Poetry)

Trophy: Isabella Sterchi

Ribbon: Pierce Lonergan, Abby Gommel

Art (2D)

Trophy: Ingrid Miller, Stella Hillenbrand

Ribbon: Hanna Hurm

Art (Photography)

Trophy: Delaney Bruns, Ryley Elder

Ribbon: Katie Ulrich, Mackenzie Corbin, Kitley Kern

Art (Advanced Placement)

Trophy: Dresden Lonergan, Elizabeth Schulte

Ribbon: Elie Heile

Music (vocal)

Trophy: Marie Hoog, Tyler Wachsmann

Ribbon: Liam Mungcal, Grace Mack, Elizabeth Miller

Music (flute)

Ribbon: Mia Hillenbrand

Music (saxophone)

Ribbon: Liam Mungcal

Music (harp)

Trophy: Elizabeth Miller

Music (violin & piano)

Trophy: Sarah Price, Grace Mack

Music (violin)

Trophy: Elizabeth Schulte, Sarah Price

Ribbon: Margaret Glazer

Music (cello)

Trophy: Justine Stenger, Allen Liu

Ribbon: Colleen Dietz

Music (piano)

Trophy: Drew Kersey

Ribbon: Elizabeth Schulte, Shumei Yang, Grace Mack, Nate Folop, Luke Ruter, Matt Zinser

Drama

Trophy: Tyler Wachsmann

Ribbon: Emily Cornett

St. Louis Schools

Creative Writing (fiction)

Ribbon: Abigail Smith, Kayla Stone

Art (2D)

Trophy: Chloe Wilson

Ribbon: Chelsea Robertson, Riley Duerstock, Ben Moster

Art (3D)

Ribbon: Aiden Geers, Martha Hillenbrand, Jack Forbeck, John Schrank

Art (Photography)

Trophy: Martha Hillenbrand

Ribbon: Faith Tekulve

Music (vocal)

Trophy: Callie Main, Sara Storey, Alyssa Linville, Katie Bedel, Evelyn Storms

Ribbon: Maggie Weberding, Alyssa Wanstrath, Lucy Stephens, Isabel Rennekamp

Music (flute)

Ribbon: Chloe Jennewein

Music (piano)

Trophy: Aiden Jennewein, Anna Wanstrath, Mimi Wilder, Alyssa Wanstrath, Katie Bedel

Ribbon: Teresa Wanstrath, Maddie Hanley, Martha Hillenbrand, Kayla Stone

Drama

Trophy: Olive Cerniglia

Ribbon: Ben Moster, Kayla Stone

East Central

Drama

Trophy: Anthony Chipps

Recent Posts